• Wednesday, April 06
  • 7:00 pm - 9:00 pm
  • Opening General Session
  • Session Chairs:
  • Erika Bach, New York University School of Medicine
  • Ellie Heckscher, The University of Chicago
  • Thursday, April 07
  • 8:30 am - 10:30 am
  • Plenary Session I
  • Session Chairs:
  • Sally Horne-Badovinac, The University of Chicago
  • Artyom Kopp, University of California, Davis
  • Justin DiAngelo, Penn State Berks
  • Thursday, April 07
  • 11:00 am - 12:30 pm
  • Plenary Session II (Equity and Inclusion)
  • Thursday, April 07
  • 4:30 pm - 6:30 pm
  • Neurodevelopment I
  • Session Chairs:
  • Vanessa Auld, University of British Columbia
  • Xin Li, University of Illinois
  • Yu-Chieh David Chen, New York University
  • Thursday, April 07
  • 4:30 pm - 6:30 pm
  • Evolution I
  • Session Chairs:
  • Ana Llopart, University of Iowa
  • Geoffrey Findlay , College of the Holy Cross
  • Cécile Courret, University of Rochester
  • Llewellyn Green, University of Houston
  • Thursday, April 07
  • 4:30 pm - 6:30 pm
  • Physiology, Aging, and Metabolism I
  • Session Chairs:
  • Ethan Greenblatt, University of British Columbia
  • Laura Musselman, Binghamton University
  • Juliet Girard, Univeristy of California, Los Angeles
  • Friday, April 08
  • 8:30 am - 10:00 am
  • Cell Biology I
  • Session Chairs:
  • Claire Thomas, Penn State
  • Blake Riggs, San Francisco State University
  • Marco Monroy, San Francisco State University
  • Friday, April 08
  • 8:30 am - 10:00 am
  • Physiology, Aging, and Metabolism II
  • Session Chairs:
  • Ethan Greenblatt, University of British Columbia
  • Laura Musselman, Binghamton University
  • Juliet Girard, University of California, Los Angeles
  • Friday, April 08
  • 8:30 am - 10:00 am
  • Cell Division and Cell Growth
  • Session Chairs:
  • Sarah Siegrist, University of Virginia
  • Wu-Min Deng, Tulane University
  • Gary Teeters, University of Virginia
  • Friday, April 08
  • 8:30 am - 10:00 am
  • Immunity and Microbiome
  • Session Chairs:
  • Nichole Broderick, Johns Hopkins University
  • Will Ludington, Carnegie Institution for Science
  • Jessamyn Perlmutter (Jessie), University of Kansas
  • Friday, April 08
  • 10:30 am - 12:30 pm
  • Cell Biology II
  • Session Chairs:
  • Claire Thomas, Penn State
  • Blake Riggs, San Francisco State University
  • Marco Monroy, San Francisco State University
  • Friday, April 08
  • 10:30 am - 12:30 pm
  • Gene Regulation
  • Session Chairs:
  • Steven DeLuca, Brandeis University
  • Trisha Wittkopp, University of Michigan
  • Colleen Hannon, University of California, Berkeley
  • Friday, April 08
  • 10:30 am - 12:30 pm
  • Neurobehavior I
  • Session Chairs:
  • Karla Kaun, Brown Univeristy
  • Marie Suvar, Vanderbilt University
  • John Hernandez, Brown Univeristy
  • Friday, April 08
  • 10:30 am - 12:30 pm
  • Stem Cells, Regeneration, and Tissue Repair
  • Session Chairs:
  • Lesley Weaver, Indiana University
  • Adrian Halme, University of Virginia School of Medicine
  • Mahi Rahman, University of Utah - Huntsman Cancer Institute
  • Friday, April 08
  • 4:30 pm - 6:30 pm
  • Neurodevelopment II/Neurobehavior II
  • Session Chairs:
  • Marie Suvar, Vanderbilt University
  • Karla Kuan, Brown University
  • Yu-Chieh David Chen, New York University
  • Vanessa Auld, University of British Columbia
  • Xin Li, University of Illinois
  • John Hernandez, Brown University
  • Friday, April 08
  • 4:30 pm - 6:30 pm
  • Evolution II
  • Session Chairs:
  • Geoffrey Findlay, College of the Holy Cross
  • Ana Llopart, University of Iowa
  • Cécile Courret, University of Rochester
  • Llewellyn Green, University of Houston
  • Friday, April 08
  • 4:30 pm - 6:30 pm
  • Reproduction and Gametogenesis
  • Session Chairs:
  • Kari Lenhart, Drexel University
  • Jennifer Mierisch , Loyola University of Chicago
  • Rafael Demarco, University of California, San Francisco
  • Saturday, April 09
  • 8:00 am - 10:00 am
  • Patterning and Morphogenesis I
  • Session Chairs:
  • Seyeon Chung, Louisiana State University
  • Todd Blankenship, University of Denver
  • Raj Loganathan, Johns Hopkins University School of Medicine
  • Saturday, April 09
  • 8:00 am - 10:00 am
  • Chromatin
  • Session Chairs:
  • Julie Secombe, Albert Einstein College of Medicine
  • Amanda Amodeo, Dartmouth College
  • Yuki Shindo, Dartmouth College
  • Saturday, April 09
  • 8:00 am - 10:00 am
  • Models of Human Disease I - Diseases with a Neurological Focus
  • Session Chairs:
  • Tirtha Kamal Das , ICAHN School of Medicine at Mount Sinai
  • Daniela Zarnescu , University of Arizona
  • Rebekah Keating Godfrey , University of Arizona
  • Saturday, April 09
  • 10:30 am - 12:00 pm
  • Patterning and Morphogenesis II
  • Session Chairs:
  • Seyeon Chung, Louisiana State University
  • Todd Blankenship, University of Denver
  • Raj Loganathan, Johns Hopkins University School of Medicine
  • Saturday, April 09
  • 10:30 am - 12:00 pm
  • Models of Human Disease II
  • Session Chairs:
  • Tirtha Kamal Das , ICAHN School of Medicine at Mount Sinai
  • Daniela Zarnescu , University of Arizona
  • Rebekah Keating Godfrey , University of Arizona
  • Saturday, April 09
  • 10:30 am - 12:00 pm
  • Cell Stress and Cell Death
  • Session Chairs:
  • Deepika Vasudevan, University of Pittsburgh
  • Andreas Jenny, Albert Einstein College of Medicine
  • Lydia Grmai, University of Pittsburgh
  • Saturday, April 09
  • 4:00 pm - 6:00 pm
  • Techniques and Technology Session
  • Session Chairs:
  • Benjamin White, NIH
  • Jonathan Zirin , Harvard Medical School
  • Luis Sullivan, NIH
  • Saturday, April 09
  • 8:00 pm - 10:00 pm
  • Plenary Session III
  • Session Chairs:
  • Artyom Kopp, University of California, Davis
  • Erika Bach, New York University School of Medicine
  • Sunday, April 10
  • 8:30 am - 11:00 am
  • Closing Plenary
  • Session Chairs:
  • Ellie Heckscher, The University of Chicago
  • Justin DiAngelo, Penn State Berks
  • Sally Horne-Badovinac, The University of Chicago